İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi
Bel omurilik kanal darlığı (Dar kanal) (lomber spinal stenoz)

Bel omurilik kanal darlığı (Dar kanal) (lomber spinal stenoz)


Bel omurilik  kanal darlığı (Dar kanal) (lomber spinal stenoz)

Vücudumuzda bulunan omurların gövdesi ve arka elemanları arasında korunaklı bir yapıda bulunan omurilik kanalının daralması olan dar kanal hastalığı, boyun ve daha çok bel bölgesinde görülür, sırt omurlarında görülmesi nadirdir.

Doğuştan ve sonradan oluşmuş olabilir. Doğuştan darlığın üzerine gelişen, sonradan oluşmuş  kanal darlığı da olabilir.

Bel bölgesinde görülen kanal darlığı eklemlerin aşırı büyümesi, bağların kalınlaşması ile görülür. Birlikte eşlik eden bel fıtığı ile bulgular şiddetlenecektir.

Hastalarda ilerleyici tarzda bel ve bacak ağrısı, uyuşma ve güçsüzlük görülürken esas şikayet dinlenmeden yürüme mesafesinin kısalmasıdır, şikayetler dinlenmekle yatışır.

Tanı yapılacak muayene ile birlikte bel bölgesi için yapılacak MR-MR myleografi ile konulur.

Şikayete neden olan (yaklaşık 100 metre yürümekle ortaya çıkan dinlenme ihtiyacı)lomber dar kanal hastalığının tedavisi cerrahidir. Yapılacak cerrahide, bel kayması ve dejeneratif skolyoz yoksa vida kullanmaya gerek yoktur, seviye sınırlaması olmadan kanal genişletme (dekompresyon) operasyonu yapılmalıdır.

Devamını Oku

SPASTİSİTE (Omurilik felci sonrası adale kasılmaları)TEDAVİSİ -Ayarlanabilir infüzyon pompası (BAKLOFEN POMPASI)

SPASTİSİTE (Omurilik felci sonrası adale kasılmaları)TEDAVİSİ -Ayarlanabilir infüzyon pompası (BAKLOFEN POMPASI)


SPASTİSİTE (Omurilik felci sonrası adale kasılmaları)TEDAVİSİ -Ayarlanabilir infüzyon pompası (BAKLOFEN POMPASI)

Beyin, omurilik hasarı, multipl skleroz ve doğuştan anomaliler sonucu oluşan kasların istemsiz kasılması olan Spastisite, hastalarda pasif hareketlere karşı artan direnç, uylukların makaslanması gibi karakteristik duruş yanında mesane problemlerini  de içerir.

Tedavisinde  ilaç ve cerrahi yöntemler kullanılır.

İntatekal Baklofen (Baklofen pompası): İlaç tedavisine direnç gelişen  hastalarda  ayarlanabilir infüzyon pompası kullanılarak omurilik zarı içinde omuriliğe yakın bir noktadan Beyin omurilik sıvısına verilen baklofen ile yapılan tedavidir.

Devamını Oku

BEL FITIĞI

BEL FITIĞI


BEL FITIĞI

Öncelikle, fıtık sözcüğünün anlamı üzerinde biraz durmak gerekir. Fıtık, esas olarak, kendisine ait olmayan bir bölgeye giren, tecavüz eden, işgal eden organı tanımlamak için kullanılmaktadır. Örneğin göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran diyafragma adalesindeki bir yırtık nedeni ile mide  akciğerlerin olduğu göğüs boşluğuna girse bunun adı “mide fıtığı” dır. Yani bir  dokunun kendisine ait olmayan bir bölgeye girmesi söz konusudur.

Belfitigi

İnsan vücudunda yaklaşık 33 adet omur vardır. Bunlar boyun, sırt, bel, kalça ve kuyruk sokumu bölgeleri olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgelerden kalça (sakrum) bölgesi birbirine bitişik 5 adet omurdan oluşurken, kuyruk sokumu da çok küçük  beş ad et (gelişmemiş kuyruk olarak nitelendirilir) omurdan oluşur.

Diğer omurlar arasında, (ilk birinci omur ile ikinci omur arası hariç) tampon vazifesini gören, disk şeklinde kıkırdak yastıklar vardır. Bu yastıklar yumuşak ve sulu kıvamlı olup, “anulus fibrozus” adı verilen bir kılıf içine yerleşmiş kıkırdak dokudan oluşurlar.

Bu kıkırdak dokunun  kendisine ait bir kan damarı olmadığından zedelendiğinde kendisini tamir etmesi çok güçtür.

Belfitigi 2

Zorlama hareketleri (özellikle öne doğru eğilmişken ağır kaldırma) bu kıkırdak içindeki yapının bozulmasına ve kıkırdağın kurumaya ve sertleşmeye başlamasına neden olur. İçeriden dışarıya doğru basınç yapan ve çevresindeki kılıfı zorlayan iç çekirdek bel ağrısına neden olur. Bazen, kılıfın aşırı zorlanması kılıftan bazı kimyasal maddelerin  yayılmasına ve çevredeki sinir dokusunu rahatsız etmesine neden olur ki, bazen bu durum içerideki çekirdek tabir edilen kıkırda  kılıfını yırtarak dışarıya çıkmış ve sinir dokusu üzerine bası yapıyormuş gibi yani (öyle olmadığı halde) fıtık oluşmuş gibi bulgular verir. Bu bulgular ne yapılırsa yapılsın bir süre  sonra geçer ve hasta bel fıtığının iyileştiğini zanneder. Bel çekme, alabalık sarma ya da akıl almaz bir takım uygulamaların bel fıtığına iyi geldiğinin sanılması işte bu yüzdendir.

Belfitigi 3

Belirli bir zaman sonra kılıf yırtılıp içerideki çekirdek kendisine ait olmayan bölgeye geçtiğinde, yani gerçek fıtık oluştuğunda bel ağrısı geçer ama bacak ağrısı bu kez hastayı çok rahatsız eder. İşte bu durum cerrahi girişim uygulanması gerekli gerçek bel fıtığıdır ve bel ağrısı çeken hastaların kabaca  u bu nedenle ameliyata gereksinim duyarlar. Bel fıtığı tedavisinde kemiklerin birbirlerine vidalanması gibi bir tedavi yöntemi  söz konusu değildir. Kemiklerin birbirlerine bağlanması konusu tamamen ayrı bir  konudur ve bir başka yazının konusu olacaktır.

Devamını Oku

Spina Bifida Ve “Konjenital” Anomaliler

Spina Bifida Ve “Konjenital” Anomaliler


Spina Bifida Ve “Konjenital” Anomaliler

“Konjenital” terimi, bebeğin anne karnında gelişmesi sırasında, gelişim aşamalarında ortaya çıkan aksaklıkların neden olduğu sorunları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu tip kusurlu gelişimler için “doğumsal gelişme kusuru” ya da “anomali” terimi de kullanılmaktadır.

Gelişim aşamalarındaki kusurların oluşturduğu sorunlar birçok ve çeşitlidir. “Spina bifida” bu kusurlar içinde omuriliğin gelişmesi sırasında görülen kusurların sebep olduğu arızalar için kullanılan bir terimdir. Diğer gelişim kusurları için farklı terimler kullanılmaktadır. Omuriliğin gelişme aşamalarına kısaca bakacak olursak, konuyu daha iyi anlamak mümkün olacaktır. Bebeği oluşturan embriyo önceleri iki tabakalı ve boyu yaklaşık 1,5 mm iken, bu embriyonun üst tabakasının tam ortasında beliren bir çizgi boyunca yükselen tabakanın karşılıklı olarak orta hatta birleşmesi ve adeta bir boru oluşturması ile merkezi, sinir dokusunun gelişmesi başlar. Oluşan bu borunun bir ucundan beyin meydana gelir. Diğer ucu ise  omuriliğin son ucunu oluşturur. Orta hatta birleşerek  bir boru oluşturan bu süreç tam olarak oluşamaz ve tabakalar orta hatta birleşemezlerse, işte ona “orta hat kapanma kusurları” denilmektedir.  Halk arasında bu konu kısaca spina bifida olarak bilinmektedir ama işin esası orta hat kapanmasında kusurudur.

Spina Bfida

Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik bir yatkınlığın olmasının bu tip kusurların ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı  olduğu bilinmektedir. Ancak genetik konusuna  yanıt ararken bu gelişim kusurunun kalıtsal olmadığını hemen belirtmek gerekir. Kalıtsallık ile ilgili bir önemli durum, bir ailede bir tane myelomenigoselli bebek var ise ikinci bebeğin böyle olma tehlikesi, genel görülme düzeyi olan  1/1000 den 30/1000 e yükselmektedir. Ayrıca, bizim de laboratuvarda tavuk embriyosu üzerinde yaptığımız çalışmalarda, sigara, alkol, folik asitten yetersiz beslenme ve bazı ilaçların böyle sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Akraba evliği ile spina bifida arasında bilinen doğrudan bir bağ yoktur. Ama, iki spinabifidalı kişinin evlenmesi halinde böyle bir bebeğe sahip olma olasılığı artacağından gebeliği, çok iyi izlemek gerekecektir. Artık yaygın olarak bilin bir husus da “folik asit” takviyesinin  bu tip kusurların oluşmasını önlemede yardımcı olduğundur. Folik asit takviyesi gebelik “öncesi” başlandığı ve devam edildiği taktirde bu tip sorunların üstesinden gelinmede % 72 yardımcı olmaktadır. Gebelik sırasında iyi bir ultrasonografi takibi çok önemli olmaktadır.

Spina Bfida2

Birçok düzeyde (ağır-hafif olarak sınıflanabilir) orta hat kapanma kusuru vardır. En ağırı, myelomeningosel olarak adlandırılan ve omurilik gelişmesinde, neredeyse omuriliğin hiç gelişme göstermediği durumdur. Ne kadar kuyruk sokumuna yakın ise hasar ve nörolojik kusur o kadar azdır ve bu durum bebeğin şansı olarak yorumlanabilir. Daha yukarı ( kafaya yakın) düzeylerdeki kusurlarda nörolojik tablo çok ağırdır, bebeğin ayakların hiç oynamaması  gibi bir durum da söz konusudur. Dışarıdan belirti vermeyen gizli spina bifida durumlarında da omurilik gerginliğin giderilmesi için cerrahi girişim gereklidir.

Beyin ve omurilik aynı kese içinde olduğundan, açık spina bifidası olan bebeklerin buradan mikrop kaparak menenjit olmaları tehlikesi  nedeniyle, kapalı olanların ise gergin omurilik olması nedeni ile vakit geçirmeden ameliyat edilmeleri ve kusurun vakitlice düzeltilmesi gereği vardır. Hafifi bir nörolojik tabloda gelen hastaya, ilave sorunlar yüklemeden cerrahi girişim yapabilmekteyiz ve daha sonra yapılacak olan yoğun rehabilitasyon çalışması ile hastalar normal yaşantılarını sürdürebilmektedirler.

Devamını Oku

Boyun omurilik kanal darlığı (Servikal spinal stenoz)

Boyun omurilik kanal darlığı (Servikal spinal stenoz)


Boyun omurilik kanal darlığı

(Servikal spinal stenoz)

Boyun omurları arasında  bulunan omurilik kanalının daralmasıdır. Doğuştan, ilerleyen yaşla kireçlenme ile, eklem ve bağların aşırı büyümesi ve kemikleşmesi ile oluşur. Genellikle 50 yaştan sonra görülür.

Klinikte kol ağrısı veya güçsüzlüğü gibi sinir kök bulguları yanında daha tehlikeli olan omurilik içyapısında değişikliğe (myelopati) neden olur. %30 ve  üzeri darlıkta bulgular ortaya çıkar. Kol ve bacaklarda güçsüzlük his kaybı bulguları ile ALS hastalığını taklit edebilir.

Tanı muayene ile birlikte yapılacak MR ile konur.

Tedavi boynun önünden veya arkasından yapılacak girişim ile cerrahidir, darlık tek seviyede ise boynun önünden girilerek cerrahi yapılabilir. Belde olduğu gibi boynun arkasından girilerek yapılan cerrahi girişimde boyun kemikleri arasında kayma veya kuğu boynu deformitesi yoksa vidalamaya (stabilizasyon ) gerek yoktur, yapılacak işlem omuriliği rahatlatma (kanal genişletme) operasyonudur.

Bası doğrudan omuriliğin üstüne olduğundan cerrahi müdahalenin geciktirilmesi  beldeki, kanal daralmasına  nazaran daha önemli ve tehlikelidir.

Devamını Oku

TUZ TÜKETİMİ

TUZ TÜKETİMİ


 

GÜNLÜK TUZ TÜKETİM MİKTARI NE KADAR OLMALI?

Yüksek tuz içeren beslenme alışkanlığının yüksek tansiyona neden olduğu bilinmektedir. Yüksek tansiyon ise bir risk faktörü olarak inme ve kalp krizi riskini artırmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine destek için günlük tuz alımının kişi başına 5 gramdan az olmasını önermektedir. Yani yemeklerimizin içine hiç tuz katmasak bile bu miktarı meyve, sebze ve etlerden almaktayız. Tuz alımındaki orta dereceli bir azalma kan basıncı üzerinde önemli bir etki yapmaktadır. Kabul etmeliyiz ki, biz bir millet olarak oldukça fazla tuz tüketmekteyiz.

 

Tuz ve sodyum

Tuz, iki mineral, sodyum (% 40) ve klorürden (% 60) oluşur. Sodyum vücudun bazı süreçlerinde önemli bir rol oynar: hücrelerimizdeki sıvı dengesini korur, kaslarımızın kasılmasını sağlar, sinir uyarılarını iletir ve sindirim sistemimizin besinleri emmesine yardımcı olur.

 

Himalaya tuzu mu?  Çankırı tuzu mu?  Deniz tuzu mu?

Sofrada kullandığımız tuz deniz ve göllerden elde edilmiş, endüstri tarafından işlendikten sonra soframıza gelen tuzlardır. Kaya tuzları ise yeraltından elde edilmiştir ve dolayısıyla magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum, bakır gibi elementlerden daha zengindir; Himalaya tuzu ve Çankırı tuzu gibi. Evet, içerdiği mineraller yüzünden daha çok tercih edilebilir, fakat unutmamak gerekir ki en nihayetinde vücudumuza giren sodyum klorürdür ve olduğundan daha fazla değer vermemek gerekir. Tuz çeşidi ne olursa olsun günde 5 gramın altında tüketilmelidir!

 

Peki, ne kadar tuz çok fazla tuzdur?

Vücudumuzun sodyuma tabii ki ihtiyacı vardır, ancak vücudumuza giren tuz konusunda dikkatli davranmamız gerekir. Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlerin günde bir çay kaşığı tuzdan (5 gram) daha az tuz tüketmesini tavsiye ederken, çoğumuz çocuklar da dahil olmak üzere, çok daha fazla tüketmektedir. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından 2008 yılında yapılan SALTurk çalışmasında erişkinlerde günlük tuz tüketimi 18 gramı bulunmuştur. Aynı derneğin 2012 yılında yaptığı SALTurk 2 çalışmasında ise muhtemelen 2012 yılı başında ekmekteki tuz miktarının azaltılmasına bağlı olarak günlük tuz tüketimi 14,8 gram olarak saptanmıştır.

 

Diyetlerimizde sodyum nereden alınır?

Sodyum üç ana kaynaktan gelmektedir. İlki yemek pişirirken koyduğumuz ve masaya servis ettiğimiz yiyeceklere tuzluktan eklediğimiz tuzdur. İkinci kaynak sebze, süt ürünleri, et ve kabuklu deniz ürünleri gibi doğal kaynaklardır. Üçüncü kaynak ise ekmek, hazır yemekler, pastırma gibi işlenmiş ve hazırlanmış besinler ve tabii ki en tehlikelisi fast food tüketimidir. Toplumumuzda ortalama tuzun yaklaşık yüzde 55,5’inin yemek tuzundan, yüzde 32’sinin ekmek tuzundan, yüzde 12,5’inin sofra tuzundan alındığı yapılmış çalışmalarda gösterilmiştir. Yemek tuzunun büyük kısmını yemek pişerken eklenen tuz oluşturmaktadır ki bu tüm tuz tüketiminin yüzde 42,5’ini oluşturmaktadır. Ne kadar da fazla değil mi?

 

Çok fazla sodyumun vücut üzerindeki etkileri nelerdir?

Yüksek sodyum alımı, böbrek problemleri ve böbrek taşları, mide kanseri, osteoporoz ve yüksek tansiyon gibi bir dizi ciddi yan etkilere yol açabilir. Yüksek tansiyon kardiyovasküler hastalıkların ana nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, bulaşıcı olmayan hastalıklar yılda 38 milyon insanı öldürmektedir ve bu ölümlerin çoğunu (17,5 milyon) kardiyovasküler hastalıklar nedeni ile olmaktadır.

Bir insanın kendine karşı sorumluluğu, kendini doğru zamanda doğru ilaçlarla tedavi etmek değildir, sağlığın her yönünü ele almakla ilgilidir. Bu, diyetinizi düzenlemeyi, günlük tuz alımınızı azaltmayı ve daha sonra çıktığınız bu yolda eğer fark ederseniz alışkanlıklarınızı ayarlamak için doğru adımlar atmanızı içerir. Doğru bilgilerle donanarak, tuz alımınızı düşürmek, yüksek tansiyon ve ilişkili kardiyovasküler tehditlerden kaçınmak için çabalamak oldukça önemli adımlardır.

Tuz alımınızı kontrol altına almanın aşağıdaki temel 4 adımını uygulayabilir ve vücudunuzu daha sağlıklı bir yaşama sokabilirsiniz:

 

1- Hazır satılan yiyeceklerin etiketini mutlaka okuyun!

Hazır gıdanın 100 gram başına ne kadar tuz içerdiğini inceleyin. Her 100 gramında 1,5 gramdan fazla tuz (0,6 gram sodyum) yüksek iken, 0,3 gram tuz (0,1 gram sodyum) ise düşüktür. Etiket sadece sodyum içeriği sağlıyorsa, tuz içeriğini elde etmek için rakamı 2,5 ile çarpın.

 

2- Daha az tuz kullanın!

Masada yemeklerinize daha az tuz ekleyin ve yemek yaparken yemeğinizi tatlandırmak için tuz kullanmak yerine, otlar, baharatlar, sarımsak veya limon suyu kullanmayı deneyin.

 

3- İşlenmiş ve hazırlanmış gıdalardan kaçının!

Sayacağım hazır gıda maddelerinin tuz oranı oldukça yüksektir ve idareli olarak kullanılmalıdır; paket çorbalar, pek çok kahvaltılık gevrek, ekmek, tuzlu atıştırmalıklar, işlenmiş etler ve fast food yiyecekler.

4- Daha fazla bütün besin tüketin!

Tuz, sebzeler, süt ürünleri, et ve kabuklu deniz hayvanlarında doğal olarak bulunur ancak sadece küçük miktarlarda bulunur. Bu nedenle bu doğal yiyecekleri tüketmek tuz seviyenizi azaltmaya yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur.

 

Ve son olarak en önemli nokta; eğitim çocuk yaşta başlar. Çocukken ve ergenken yediğimiz yemeğin yani aldığımız damak tadının, yetişkin olarak yediklerimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Bu nedenle çocuklarımızın bu tada alışmasını engellememiz hayati önem taşıyor. Dahası, çocuklar yüksek düzeyde tuz tükettiklerinde sağlıkları küçük yaştan itibaren negatif etkilenir. Yüksek tansiyon, osteoporoz, astım, mide kanseri ve obezite gibi hastalıklara yatkınlık gösterebilirler. Başka bir deyişle, sadece ne yediğimizi değil, çocuklarımızın da ne yediğini izlemeli ve onları sağlıklı bir yaşama hazırlamalıyız.

Kardiyoloji - Uzm. Dr. Efe Edem

 

 

Devamını Oku

Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Burun Ameliyatı (Rinoplasti)


 

 

BURUN AMELİYATI (RİNOPLASTİ)

 

Burun üç boyutlu yapısı nedeniyle yüzün en dikkat çekici organlarından biridir. 

 

Herhangi bir nedenle burun şeklinde oluşan bozulma veya kayıplar diğer organlara nazaran daha fark edilir sonuçlar oluşturur. Bu durum kişinin fiziksel ve fonksiyonel olduğu kadar, psikolojik durumunu da etkileyebilir ve sosyal ilişkilerde sıkıntılar oluşmasına yol açabilir.

 

Burun ameliyatı için başvuran hastalar hem estetik kaygılarla hem de nefes almada yaşanan problemlerin düzeltilmesi amacıyla başvurabilirler.

 

Nefes alma problemlerini oluşturan temel nedenler burun orta hattını oluşturan orta direk (septumun) eğrilikleri, burun yan duvarlarında bulunan konka dediğimiz yapıların büyümesi ve burun iç ve dış hava kapaklarındaki yetersizliklerindir. Bunların yanı sıra burun iç yapılarının herhangi bir nedenle büyümeleri de tıkanıklıklara yol açabilir. Bu nedenle, yapılacak muayene ve değerlendirmeler daima burun içi yapıların da göz önünde bulundurulmasını gerektirir.

 

Estetik burun ameliyatları ülkemizde estetik ameliyatlar içinde en sık uygulananlardan biridir. Erkeklerde 17, kızlarda 16 yaşından itibaren estetik amaçlı burun operasyonları uygulanabilir.  Daha küçük yaşlardaki hastaya yapılacak müdahaleler ciddi nefes alma problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik olmaktadır.

 

Burun ameliyatlarında burnun kemik ve kıkırdak yapılarında kişinin gereksinimlerine uygun düzeltmeler yapılır. Yapılacak işlemlerde standart bir burun yapısı elde etmekten ziyade kişinin yüzü ve yapısal özellikleriyle uyumlu değişikliklerin yapılması tercih edilir. Burun kemerinin düzeltilmesi, burun çatısının daraltılması veya genişletilmesi,  burun tabanı ve kanat boyutlarının değiştirilmesi, burun boyunun kısaltılması veya uzatılması, semer burun deformitelerinin düzeltilmesi, eğriliklerin ortadan kaldırılması işlemleri kişinin yüzündeki diğer organlarının buruna oranları ve burun açıları ölçülerek ve ince planlamalar vasıtasıyla yapılır.


Farklı (açık-kapalı, let-down, piezoelektrik uygulamaları vb.) operasyon tekniklerinin avantaj ve dezavantajları mevcut olup, uygun tekniğe karar verirken kişinin deformitesinin durumu göz önünde bulundurulur.

 

Sınırlı düzeltmeler lokal anestezi altında yapılabilse de hasta ve cerrahın konforu açısında rinoplasti ameliyatlarında genel anestezi tercih edilir. Operasyon süresi yapılacak işlemlerin kapsamına göre 60-90 dakika arasında değişmekle birlikte solunum sıkıntısı bulunan olgularda operasyon süresi uzayabilir.

 

Operasyon sonrası hastalar ağrıdan yakınmaz. Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilebilir.  Burun içine tampon uygulamaları ciddi nefes alma problemi olan hastalar için olup ağrı vermeyen delikli tamponlar sayesinde hasta operasyon sonrası tamponlarla bile rahatlıkla nefes de alabilmektedir.

 

Hastaya operasyondan sonra en az 6 ay süreyle travmadan (düşme, çarpma vb.) korunması önerilir. Rinoplasti sonrası hasta en az bir yıl süreyle doktoruyla diyalog halinde olur ve takipte kalır.

 

Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Doç. Dr. Ayşe Özlem Gündeşlioğlu (Avrupa ve Türkiye Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Yeterlilik Sertifika sahibi)

 

Devamını Oku

Baş ağrısı insanlar için ne zamandan beri önemlidir?

Baş ağrısı insanlar için ne zamandan beri önemlidir?


 

1. Baş ağrısı insanlar için ne zamandan beri önemlidir?

Baş ağrısı insanoğlunu uygarlığın erken dönemlerinde de rahatsız etmiştir. Milattan önce 7 bin yılından kalan insan kafataslarında trepanasyon denilen delinme işlemi bulguları saptanmıştır. Bu işlem baş ağrısı, sara hastalığı ve deliliğe yol açtığı düşünülen kötü ruhların çıkarılması amacıyla yapılmış olabilir, ancak  son veriler tıbbi gerekçelerle yapıldığını düşündürmektedir. Baş ağrısına ait kaynaklar milattan önce 3 bin yılına kadar uzanmaktadır.

 

2. Baş ağrısı nedir ve ağrı oluşturan yapılar neresidir?

 

Baş ağrısı kafada ağrıya duyarlı yapılardan kaynaklanan ağrıdır. Başın içinde venöz yapılar, beyin yüzeyindeki toplardamarlar, beyin tabanındaki atardamarlar, beyin ön ve arka çukurunu saran dura isimli zar ağrıya duyarlıdır. Kafa dışında saçlı deri ve kaslar, göz içi yapılar, burun ve burun etraf boşluklarının dokusu, dış ve orta kulak, diş ve diş etleri ağrıya hassas oluşumlardır.

 

3. Başlıca baş ağrıları nelerdir?

Bağ ağrıları birincil ve ikincil baş ağrısı bozuklukları olarak ikiye ayrılır. Birincil baş ağrılarının önemlileri gerilim tipi baş ağrısı, migren ve küme baş ağrısıdır. İkincil baş ağrılarının önemlileri göz ve sinüs enfeksiyonları, beyin tümörleri, kafa travmaları, beyin damar hastalıkları, ilaçlara bağlı, trigeminal  nevralji ve metabolik hastalıklarda görülenlerdir.

 

4. En sık görülen baş ağrısı hangisidir?

Gerilim tipi baş ağrısı en sık görülenidir. Yüz kasları ve kafatasının kanlanma azalmasına yol açan kas gerilimine bağlıdır. Moral bozukluğu, uykusuzluk, aşırı bir olaya odaklanma ve bazen diş gıcırdatma bu baş ağrısına yol açar. Ağrı basınç hissi karakterinde “şapka bant” dağılımında ve bazen başın arkasına yerleşiktir. Ağrı günün ilerleyen saatlerinde, öğleden sonra görülebilir. Sıklıkla 1-2 saatte geçer. Hastaya daha önce hiç yapılmamışsa beyin görüntüleme (beyin tomografisi veya beyin MR'ı) hastayı rahatlatmak için yapılabilir. Çoğu vakada ağrı kesiciler ve gevşeme egzersizleri yeterlidir. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz programı yararlıdır. Kas gevşetici, sakinleştirici ve depresyon tedavi ilaçları kullanılabilir. İyileşmesi hastanın psikiyatrik belirtilerinin düzelmesine ve stresle başa çıkabilmesine bağlıdır. Bazen ömür boyu sürebilir.

 

5. Toplumda diğer en sık görülen baş ağrısı hangisidir?

Migren en popüler baş ağrısıdır. Auralı migren, aurasız migren ve komplike migren olarak kabaca sınıflanabilir. Kadınlarda daha sıktır. Çocukluk çağında bile görülebilir. Ağrının süresi 4 saatten 3 güne uzayabilir. Anne ve babadan kalıtımla geçer. Aura ile ilişkili ve ilişkisiz davranış değişiklikleri, uykusuzluk veya bulantı şeklinde ön belirtiler görülebilir. Beş hastanın birinde aura görülebilir. Bu durum ağrı öncesinde, sıklıkla görsel belirtilerle ilişkilidir. Örneğin tek gözde görme alanında körlük, ışık çakmaları, zigzak çizen çizgiler olabilir. Baş ağrısı hafif veya şiddetli olabilir. Genellikle zonklayıcı ve tek taraflıdır. Aurasız migrende tüm başta yaygındır. Işık hassasiyeti, bulantı ve kusma eşlik edebilir. Başını oynatmakla ağrı şiddeti artar. İş güç kaybına yol açan en önemli baş ağrısıdır. Hastaya tanı koymada öykü ve nörolojik muayene önemlidir. Beyin tomografisi veya  MR ile diğer baş ağrısı nedenleri dışlanmalıdır. Tedavide tetikleyen şeylerden (alkol, peynir, çikolata, nitrat içeren yiyecekler), sakınılmalıdır. Uyku düzensizliği stres ve açlık baş ağrısını tetikler. Akut ataklar için sessiz, karanlık odada istirahat, triptan tedavisi, ağrı kesiciler, kortizon türü ilaçlar, sakinleştirici ve bulantı giderici ilaçlar faydalıdır. Ayda üçten fazla atağı olan hastalara koruyucu tedavi mutlaka verilmelidir. Baş ağrıları yaşla birlikte genellikle kaybolur. Ancak devam etmesi de mümkündür.

 

6. Beyin tümörüne bağlı baş ağrısının özellikleri nelerdir?

Beyin tümörüne bağlı baş ağrıları kafatasındaki ağrıya duyarlı yapıların tümör nedeniyle gelişen basınçla zorlanması sonucu oluşur. Beyin içinde veya başka bölgenin tümörünün yayılımıyla ortaya çıkabilir. Baş ağrısının özelliği sıklıkla basınç hissi şeklindedir. Pozisyonla değişen ağrı öksürmekle şiddetlenir. Dik vücut duruşu ile rahatlar. Sabahları daha kötüdür. Sara nöbetleri, ateş ve nörolojik belirtiler (ruhsal semptomlar, konuşma bozuklukları, görme kaybı, felç, duyusal belirtiler, denge problemleri v.b) eşlik edebilir. Beyin arkasındaki tümörler üst boyun sinirlerini irite ederek boyun ve ense ağrısına yol açabilir. Beyin ön bölge tümörleri yüzde ağrı yapabilir. Bulantı ve kusma sıklıkla vardır. Bazen inatçı hıçkırık olabilir. Teşhisinde mutlaka ilaçlı beyin tomografisi veya MR yaptırılır. Tedavisinde ödem çözücü ilaçlar, ağrı kesiciler ve uygun vakalarda cerrahi uygulanır.

 

7. Beyinde anevrizma (kan damarında zayıflık sonucu balon gibi genişlemesi) patlamasıyla  ilgili baş ağrısı nedir?

Genellikle damarda var olan baloncuk bazen kendiliğinden, sıklıkla öksürme veya gerilme gibi nedenle patlar. Sıklıkla 50-70 yaşta görülür. Ani başlangıçlı patlayıcı tipte baş ağrısı sıklıkla “hayatımdaki en kötü baş ağrısı” diye tanımlanır. Hastaların yarısında bilinç bozukluğu ve sara nöbetleri görülür. Daha sonra gelişen damar daralmasına bağlı felç veya koma gelişebilir. Beyin tomografisi mutlaka yapılmalıdır. Daha sonra beyin BT anjio veya beyin MR anjio yapılabilir. Bu hastalar mutlaka hastaneye yatırılır. Bilinç durumlarına göre takibi yapılan ve medikal tedavisi verilen uygun vakalar cerrahi olarak ameliyat edilir.

Devamını Oku

Vücut kitle endeksinizi biliyor musunuz?

Vücut kitle endeksinizi biliyor musunuz?


Vücut kitle indeksi (VKİ), vücudunuzdaki tahmini yağ miktarını gösteren bir değerdir. Bu değerin normalin üstünde olması vücutta fazla miktarda yağ olduğu anlamına gelir ve sağlığınız için risk oluşturur.Vücüt kitle indeksinizi hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz

Devamını Oku

Prof. Dr. Serkan Güçlü

Perinatolog ne yapar: Yapılan İşlemler


 

Tınaztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü konsültan hekim Prof. Dr. Serkan Güçlü;

CVS (Koryon villus örneklemesi, plasentadan parça alınması):
Plasentanın (bebeği besleyen eş ya da son denen organ) içine uygun boyutlarda seçilen iğne ile girilerek, ileri geri hareketler yardımıyla, bu bölgedeki plasental dokuların negatif basınç uygulanan bir şırıngayla toplandığı yöntemdir. Gebeliğin 10-13. Haftaları arasında yapılır. Bu işlemde bebeğin % 1 oranında anne karnında ölme riski vardır.

Devamını Oku

Prof. Dr. Serkan Güçlü

Malformasyon Ultrasonografisi


Tınaztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü konsültan hekimi Prof. Dr. Serkan Güçlü; Ayrıntılı ultrasonografi, düzey II ultrasonografi, halk arasında renkli ultrason ve dört boyutlu ultrason gibi adlarla anılan bu muayene gebeliğin 18-22. haftaları arasında yapılan bir ultrasonografik incelemedir. 

Devamını Oku

Prof. Dr. Serkan Güçlü

Yüksek Riskli Gebelikler Nelerdir


Tınaztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü konsültan hekimi Prof. Dr. Serkan Güçlü; Gebe kalmadan önce şeker, guatr, yüksek tansiyon gibi bir kronik hastalığınız varsa, 18 yaş altı ya da 35 yaş üstü bir gebeliğe sahipseniz, aşırı zayıf ya da kiloluysanız, ilaç kullanıyorsanız riskli gebeliğiniz var demektir. Bazen de bu bahsedilen problemler gebeliğin etkisiyle ortaya çıkabilir.

 

Devamını Oku

Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Zor Bir Ameliyat Mıdır?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;   Zor Bir Ameliyat Mıdır?

Devamını Oku

Tip 2 Diyabet Hastalarına Ne Söylemek İstersiniz

Tip 2 Diyabet Hastalarına Ne Söylemek İstersiniz


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;    Tip 2 Diyabet Hastalarına Ne Söylemek İstersiniz

Devamını Oku

Obezite Cerrahisinde Hangi Yöntemi Uyguluyorsunuz

Obezite Cerrahisinde Hangi Yöntemi Uyguluyorsunuz


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor    Obezite Cerrahisinde Hangi Yöntemi Uyguluyorsunuz

Devamını Oku

Obezite Ameliyatı Sonrası Sürekli İlaç Kullanılıyor Mu

Obezite Ameliyatı Sonrası Sürekli İlaç Kullanılıyor Mu


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;   Obezite Ameliyatı Sonrası Sürekli İlaç Kullanılıyor Mu

Devamını Oku

Ne Zaman Cerrahiye İhtiyaç Duyulur

Ne Zaman Cerrahiye İhtiyaç Duyulur


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Ne Zaman Cerrahiye İhtiyaç Duyulur

Devamını Oku

Metabolik Sendrom Nedir Kimlerde Görülür

Metabolik Sendrom Nedir Kimlerde Görülür


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor; Metabolik Sendrom Nedir Kimlerde Görülür

Devamını Oku

Metabolik Cerrahi Ameliyatlarında Neden Türkiye Tercih Ediliyor

Metabolik Cerrahi Ameliyatlarında Neden Türkiye Tercih Ediliyor


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Metabolik Cerrahi Ameliyatlarında Neden Türkiye Tercih Ediliyor

Devamını Oku

Metabolik Cerrahi Ameliyatının Etkileri Kalıcı Oluyor Mu?

Metabolik Cerrahi Ameliyatının Etkileri Kalıcı Oluyor Mu?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor; Metabolik Cerrahi Ameliyatının Etkileri Kalıcı Oluyor Mu?

Devamını Oku

Hastalar Ameliyat Olmasalar Daha Yüksek Bir Risk Mi Taşıyorlar?

Hastalar Ameliyat Olmasalar Daha Yüksek Bir Risk Mi Taşıyorlar?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;   Hastalar Ameliyat Olmasalar Daha Yüksek Bir Risk Mi Taşıyorlar?

Devamını Oku

Hasta Profiliniz Nasıl? Size Kimler Başvuruyor?

Hasta Profiliniz Nasıl? Size Kimler Başvuruyor?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Hasta Profiliniz Nasıl? Size Kimler Başvuruyor?

Devamını Oku

Hasta Görüşmesi

Hasta Görüşmesi


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Hasta Görüşmesi

Devamını Oku

Bu Operasyonlarda Hangi Yöntemi Kullanıyorsunuz?

Bu Operasyonlarda Hangi Yöntemi Kullanıyorsunuz?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Bu Operasyonlarda Hangi Yöntemi Kullanıyorsunuz?

Devamını Oku

Bu Operasyon Kimlere Yapılmaz?

Bu Operasyon Kimlere Yapılmaz?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Bu Operasyon Kimlere Yapılmaz?

Devamını Oku

Bu Ameliyat Sonrası İlaç Kullanılıyor Mu

Bu Ameliyat Sonrası İlaç Kullanılıyor Mu


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;   Bu Ameliyat Sonrası İlaç Kullanılıyor Mu ? 

Devamını Oku

Ameliyat Sonrasında Ne Kadar Süre İçerisinde İişlerine Geri Dönebilirler

Ameliyat Sonrasında Ne Kadar Süre İçerisinde İişlerine Geri Dönebilirler


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Ameliyat Sonrasında Ne Kadar Süre İçerisinde İişlerine Geri Dönebilirler

Devamını Oku

Ameliyat Sonrası Hastalarınızı Nasıl Takip Ediyorsunuz?

Ameliyat Sonrası Hastalarınızı Nasıl Takip Ediyorsunuz?


Op. Dr. Mehmet Deniz Anlatıyor;  Ameliyat Sonrası Hastalarınızı Nasıl Takip Eediyorsunuz?

Devamını Oku

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı


Sınav kaygısı, kişinin bilgi ve becerilerinin belli ölçütlerle incelenip değerlendirildiği durumlarda yaşadığı işlev bozucu olan ve öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı durumudur.

Devamını Oku

Çocuk Cerrahisi

Çocuk Cerrahisi


Cerrahi, tıp tarihinin en eski dallarından biridir. "Cerh" yara, yaralama, vücudu kesici bir aletle kesme anlamına gelmektedir.

Devamını Oku

Anal Atrezi (Bebekte Makat Yokluğu)

Anal Atrezi (Bebekte Makat Yokluğu)


Çocuk anne karnındayken bağırsaklar ve idrar yolları ortak bir kanaldan gelişir. Bu kanal ortadan ikiye bölünür, ön kısmından idrar kesesi, arka kısmından ise makat (anüs) meydana gelir. Bu gelişim sırasındaki bir bozukluk sonucu anüs oluşmaz ve kalın bağırsağın uç kısmı, anüs yerine erkek çocuklarda idrar yollarına, kız çocuklarında ise vajinanın herhangi bir yerine açılabilir. Doğuştan makat yokluğu ile çocuk cerrahisi bölümü ilgilenir.

Devamını Oku

Güneş Işığı Vitamininin Sağlığımız Üzerine Etkileri

Güneş Işığı Vitamininin Sağlığımız Üzerine Etkileri


"Güneş Işığı Vitamini" deyince neyi kastediyoruz ?

Güneş ışığının bitki büyümesi üzerindeki etkilerini çok iyi anlamışken, insan hayatı üzerindeki önemini  ne yazık ki yavaş yavaş keşfedebiliyoruz. Hernekadar güneş ışığı vitamini olan D vitaminini “vitamin”

Devamını Oku

40 ve Üstü Yaşta Kadınlarda İnfertilite

40 ve Üstü Yaşta Kadınlarda İnfertilite


İnsan türünde kadın cinsi, üreme özellikleri açısından zamana oldukça bağımlıdır. Bunun nedeni; erkekte eşey hücrelerinin (sperm) üretimi ergenlikten sonra neredeyse yaşam boyu devam ederken, kadında eşey hücrelerinin (yumurta) yapımı daha doğmadan tamamlanıp yumurtalıklara yerleştirilmesidir.

Devamını Oku

Koroner By-Pass ve Ruhsal Durum

Koroner By-Pass ve Ruhsal Durum


Bedenimizin herhangi bir parçasında uygulanacak cerrahi işlem psiko sosyal stres veya psikiyatrik hastalık nedeni olabilir. Kalbimizi yaşamla eşleştirecek kadar büyük anlam taşıyan by-pass gibi bir operasyonda bu risk artmaktadır.

Devamını Oku

Cinsel Sorunlar, Psikojenik Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel Sorunlar, Psikojenik Nedenleri ve Tedavisi


Daha çok üreme amaçlı olan cinsel dürtü her insanda doğumdan itibaren vardır. Cinsel istek ve haz uyku ve iştah gibi fizyolojik süreçlerle giden doğal bir ihtiyaçtır. İnsanın cinsel hayatını olgunlaştırırken, kendi bedenini tanıması, karşı cinsin bedenini tanıması, kendine ve eşine nasıl cinsel haz vereceğini bilmesi ise öğrenilen ve öğretilen davranışlardır. 

Devamını Oku

Meme büyütme, ama nasıl?

Meme büyütme, ama nasıl?


Dişi hissetmedeki en önemli organ olan memenin şekli, boyutu, hacmi ve kıvamı kadın için çok önemlidir. Arzu ettiği meme formuna sahip olan kadın kendini daha dişi hisseder ve kendine daha fazla güvenir. Özellikle mayo, bikini, sütyen gibi kıyafet seçiminde ve karşı cins ile iletişimde meme her zaman ön plandadır.

Devamını Oku

GENETİK TANI MERKEZİ

GENETİK TANI MERKEZİ


Kalıtsal hastalıklar genetik yapıda meydana gelen kalıcı değişiklikler sonucu oluşurlar. Kişilerin bu genetik yapılarını değişik oranlarda çocuklarına aktarmalarından dolayı kalıtsal hastalıklar sonraki nesillere aktarılmaktadır. Genetik biliminin amacı, hastalıkların genetik temelini ortaya çıkararak sonraki nesillerde ortaya çıkma olasılığını engellemektir.

Devamını Oku

ONKOLOJİ’DE UMUT VERİCİ GELİŞMELER

ONKOLOJİ’DE UMUT VERİCİ GELİŞMELER


Meme kanseriyle ilgili olarak taramaya başlanma yaşı ve sıklığı en çok üzerinde durulan konular oldu. Meme kanseri için bilinen risklerden hiçbirini taşımayan, sağlıklı bayanlarda taramaya başlama yaşı bugüne kadar 40 iken, 40- 49 yaşları arasında yapılan taramaların çok ikna edici temellere dayanmadığı iddia edildi.

Devamını Oku

BEYİN KANAMALARINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ

BEYİN KANAMALARINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ


İnme (Stroke) toplumda en sık ikinci ölüm nedeni ve üçüncü sıradaki sakatlık nedenidir. Her yıl yaklaşık bin kişiden üçünde inme görülebilir. Bu istatistik İzmir’de her yıl 10 bin kadar inme vakası olduğunu düşündürmektedir. Bu vakaların yaklaşık yüzde 80’i damar tıkanıklığına bağlı “iskemik inme”; geri kalan beşte biri ise beyin kanamasına neden olan “hemorajik inme” vakalarıdır.

Devamını Oku

HASHİMOTO TİROİDİTİ

HASHİMOTO TİROİDİTİ


İlk kez 1912 yılında Dr. Hakaru Hashimoto tarafından tanımlanan Hashimoto tiroiditi, klasik olarak genç-orta yaş grubundaki kadınlarda, tiroid bezinde genellikle ağrısız biçimde ortaya çıkar. Önceleri seyrek olduğu düşünülen,

Devamını Oku

OSTEOPOROZ

OSTEOPOROZ


OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ) NEDİR?  

Osteoporoz vücüdumuzdaki kemiklerin sertliklerinin azalıp kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan ve tüm iskelet sistemimizi etkileyen sistemik bir hastalıktır. Osteoroporoz,

Devamını Oku

Katarakt Cerrahisinde Premium Mercekler

Katarakt Cerrahisinde Premium Mercekler


Premium Katarakt Cerrahisinde standart katarakt ameliyatlarında olduğu gibi gözün içindeki kataraktlı mercek alınır, fakat standart katarakt ameliyatlarında uygulanmayan, odak kabiliyetine sahip, ileri teknoloji ürünü ve her noktada (yakın-orta-uzak) net görüş sağlayan ve ömür boyu göz içinde kalan Premium Mercekler (Multifokal, Toric, Multifokal-Toric) kullanılmaktadır.

Devamını Oku

Üveit Tedavisi

Üveit Tedavisi


Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri maddenin çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortada da uvea bulunur. Uveanın iltihabına üveit denir. Uvea gözü besleyen damarları bulundurmaktadır. Buranın iltihabı gözün tüm dokularını etkilemektedir. Bu durum görmeyi ciddi şekilde tehdit eden durumlara neden olmaktadır.

Devamını Oku

Tatil Sonrası Sendromu

Tatil Sonrası Sendromu


Uzun ve keyifli geçen tatil dönemlerinden sonra iş yaşamına geri dönmek pek çok çalışan açısından zorlu bir süreçtir.

Devamını Oku

Çocuklar Okula Nasıl Hazırlanmalı ?

Çocuklar Okula Nasıl Hazırlanmalı ?


Çocuk gelişiminde dönüm noktalarından biri olan okul, özellikle ilk defa okula başlayacak olan çocuklar için uyum gerektiren bir süreçtir.

Devamını Oku

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı

Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığı


Çağımızın en önemli bilimsel ve teknolojik gelişmelerinden olan bilgisayar ve internetin, yaşamamımızda bilgi akışını hızlandırma ve iletişimi kolaylaştırma açısından pek çok fayda sağladığı bir gerçektir. Ancak, artan gelişmelerle birlikte, hayatımıza giren bilgisayar ve internet pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Devamını Oku

Ultrasonik Biyometri

Ultrasonik Biyometri


Ultrasonik biyometri, ultrason dalgaları kullanılarak göz mesafelerinin ölçümü demektir. Klinikte en çok gözün ön-arka uzunluğunun ölçümü için kullanılır. Alet, otomatik olarak ön kamara derinliğini ve lens kalınlığını da verir. Bu ölçümler katarakt cerrahisinde göz içine yerleştirilecek yapay göz içi lensinin numarasının belirlenmesinde yardımcı olur.

Devamını Oku

Kepçe Kulak Düzeltilmesi (Otoplasti) Nedir?

Kepçe Kulak Düzeltilmesi (Otoplasti) Nedir?


Kepçe kulak problemi doğumsal olarak kulak kepçesi kıkırdaklarının gelişimindeki bozukluk sebebiyle kulak kıvrımlarının tam oluşamamasından kaynaklı belirgin kulak ortaya çıkması olarak tanımlanabilir.

Devamını Oku

MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT

MEVSİMSEL DEPRESYONA DİKKAT


Hareketlilik ve neşenin bol olduğu yaz mevsiminin sona ererek yerini daha kasvetli ve hüzünlü sonbahar ve kış aylarına bırakması insan psikolojisini doğrudan etkilemektedir.

Devamını Oku

 Retina Yırtıkları ve Dekolmanı

Retina Yırtıkları ve Dekolmanı


Retina Yırtıklarının veya Deliklerinin Sebebi Nedir?

Retina gözün içini kaplayan vitreus jeli ile temas halindedir. Sağlıklı bir gözde vitreus jeli homojendir, sıkıdır, retinayı destekler ve retinayı alttaki koroid ve sklera gibi gözün dış kat dokularına doğru iter. Vitre jelinin bu viskoz kıvamı, homojen yapısı bazı özel durumlarda bozulabilir.

Devamını Oku

Göz Kapak Hastalıkları

Göz Kapak Hastalıkları


Arpacık (Şalazyon):
Halk arasında arpacık olarak bilinen, tıp dilinde hordeolum veya şalazyon olarak anılan hastalığın göz kapağı kenarında veya altında oluşan iltihabi bir durumdur, “Arpacık, göz kapağı kenarında sık tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu kapak kenarındaki meibomian bezlerinde tıkanma sonucu, iltihap gelişmesiyle ortaya çıkar.

Devamını Oku

Nöro-Oftalmoloji

Nöro-Oftalmoloji


Nöro-oftalmoloji Nedir?
Göz ve sinir sisteminin ortak hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Optik sinirden görmenin gerçekleştiği görme korteksine kadar olan görme yolları ve yine beyin korteksindeki hastalıklar nöro oftalmolojinin konusudur. Ayrıca gözlerin uyumlu şekilde hareket etmesi ile de ilgilenir.

Devamını Oku

Nistagmus

Nistagmus


Görme azlığına bağlı olarak göz sinirlerinin zayıflığında gözde titremeler (nistagmus) görülebilir. Titremeler zamanla düzelebileceği gibi kalıcı da olabilir. Tedavide görmesi az olan bebeklerde iyi bir rehabilitasyon gereklidir.

Devamını Oku

Yenidoğan İşitme Taramasının Önemi

Yenidoğan İşitme Taramasının Önemi


Yenidoğan işitme taramasının ortaya çıkış sebebine bakacak olursak ülkemizde her yıl 1 milyon 300 bin bebek doğmakta ve bu bebeklerin 1300 – 2600 tanesi işitme kayıplı olarak dünyaya gelmektedir. İşitme kaybının erken ortaya konması ve hızlıca rehabilitasyona (iyileştirme) başlanması bebeğin hem işitmesinin hem de konuşmasının iyileştirilmesine olanak verebilmektedir.

Devamını Oku

Tiroid nodülü sizi korkutmasın

Tiroid nodülü sizi korkutmasın


Terim olarak tiroid nodülü, tiroid içinde bir yumru içerisinde tiroid hücrelerinin anormal büyümesi anlamına gelir.

Devamını Oku

Burun estetiği nedir ve nasıl yapılır?

Burun estetiği nedir ve nasıl yapılır?Burun estetiği burun şekil bozukluklarının düzeltilmesi anlamına gelmektedir ve temel olarak

Devamını Oku

Uyku apnesi kader mi?

Uyku apnesi kader mi?


Uyku kişinin duyusal veya diğer uyanlarla uyanabileceği bir bilinçsizlik durumu olarak tanımlanmaktadır, insan ömrünün yaklaşık 1/3'ünü oluşturmaktadır. Uyku bozuklukları, yaşam kalitesini düşürdüğünden önemlidir. Uyku sorunları, bir şikayet olarak birçok hastalıkta karşımıza çıkar.

Devamını Oku

Burunda Septum Deviasyonu (Burun içi kemik eğriliği) Ameliyatı Neden Gereklidir?

Burunda Septum Deviasyonu (Burun içi kemik eğriliği) Ameliyatı Neden Gereklidir?


Burun orta kıkırdak ve kemiği burun bölmelerini ikiye ayıran ön kısmı kıkırdak arka ve üst kısımları da kemikten oluşan bir yapıdır. Ameliyatı konusunda her ne kadar hem hastalar arasında hem de doktorlar arasında net bir yorum olmamakla birlikte yapılan

Devamını Oku

Evet ilk 6 ay sadece Anne Sütü! PEKİ YA SONRASI

Evet ilk 6 ay sadece Anne Sütü! PEKİ YA SONRASI


Bebek beslenmesinde İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi bebeğin gelişimi için yeterlidir. Su dahil başka hiçbir gıda verilmesine gerek yoktur.  Anne sütü her zaman uygun sıcaklıkta, sindirimi kolay, bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli tüm besin öğelerini içeren, bağışıklık sistemini destekleyecek bileşenlerle dolu, anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren mucizevi bir besindir ve her bebeğin hakkıdır. 

Devamını Oku

Total Kalça Protezi

Total Kalça Protezi


Total Kalça Protezi Nedir?

Kalça ekleminin her iki tarafının (leğen kemiğindeki yuva ve uyluk kemiği başının), metal, güçlendirilmiş plastik (polietilen) ve seramik yüzeylerle değiştirilmesi, yapay eklem uygulanması ameliyatıdır.

Devamını Oku

Foropter

Foropter


Düzeltilmiş görme keskinliği bir gözün önüne mercek ya da gözlük camı yerleştirilerek elde edilebilen en iyi görme derecesidir. Gözlük muayenesinde göz doktoru gözün önüne çeşitli camlar yerleştiren foropter cihazıyla   hastaya en iyi, en rahat görüşü sağlayan cam numaralarını tespit eder..

Devamını Oku

Biomikroskop

Biomikroskop


Mikroskobik muayenede özel cihazlar yardımı ile gözün ön kısmındaki kapaklar, kirpikler, konjontiva, kornea, ssklera, iris, göz bebeği, lens ve vitreus gibi yapılar büyütülerek  haliyle ayrıntılı olarak incelenir.

Devamını Oku

Bilgisayarlı Göz Muayenesi

Bilgisayarlı Göz Muayenesi


Göz numarasını ölçmeye yarayan OTOREFRAKTOMETRE  cihazı ile hastanın gözünde miyop, hipermetrop ve astigmatın var olup olmadığını ölçülür ve en uygun gözlük numaraları tespit edilir. Bazı durumlarda, özellikle çocuk muayenelerinde, gözlerin uyum yapma yeteneğini geçici olarak baskılamak amacıyla gözlere bir damla damlatılıp  ölçümü yapılır. 

Devamını Oku

Prof. Dr. Serkan Güçlü

Anne Sütünün ve Emzirmenin Faydaları


Doğumdan sonraki ilk 30 dakika-1 saat içinde emzirmeye başlayınız. Bebeğiniz 6 aylık olana kadar su dahil hiç bir ek gıda vermeksizin yalnızca anne sütü ile besleyebilirsiniz. Daha sonra ek gıdalarla birlikte emzirmeye 2 yaşına kadar devam edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Prof. Dr. Serkan Güçlü

Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler


ANNE İÇİN:

Multifokal Göz İçi Lens Tedavisi

Multifokal Göz İçi Lens Tedavisi


Bazı kişiler hem yakın hem uzak için ayrı gözlük kullanırlar, bazı kişiler ise tek bir gözlükle hem yakını hem uzağı görebilirler.

Devamını Oku

Az Görme Rehabilitasyonu

Az Görme Rehabilitasyonu


Uygulanan medikal ve cerrahi tedavilere ve kullanılan gözlük ve kontakt lense rağmen düzeltilemeyen görme yetersizliğine az görme adı verilir.

Devamını Oku

Göz Kapağı Tümörleri

Göz Kapağı Tümörleri


Göz kapağı cildinde kanser görülme sıklığı az değildir ve giderek artmaktadır. Göz kapaklarında yeni oluşan veya büyüyen kitleler, tümör olasılığı nedeniyle dikkatlice muayene edilmelidir.

Devamını Oku

Biyopsi ile prostatta erken tanı

Biyopsi ile prostatta erken tanı


Özel Tınaztepe Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. Serkan Demiryoğuran, prostat biyopsisi ile yapılan erken tanının hayati önem taşıdığını vurguladı. 

Devamını Oku

İntravitreal Enjeksiyon (Sarı Nokta Hastalığı ve Ödemi)

İntravitreal Enjeksiyon (Sarı Nokta Hastalığı ve Ödemi)


Retinaya direkt ulaşması amacıyla vitreus içine yapılan enjeksiyonlar günümüzde giderek tercih edilen bir tedavi olmuştur. Bu yöntemle farklı ilaçlar göz içine uygulanmaktadır. Bazı ilaçların göz içi uygulama ruhsatı mevcut iken, bazı ilaçların detaylı klinik araştırmaları devam ettiği için henüz ilaç kullanım ruhsatı yoktur.

Devamını Oku

Meme Kanserleri

Meme Kanserleri


Meme dokusu; 14-15 adet süt bezi ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan aynı sayıda kanallardan oluşur.

Devamını Oku

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi


 

 

 

 

Horluyor Musunuz? Her Zaman Yorgun Musunuz? 
Her gece düzenli horluyorsanız, yanınızdaki kişi uyurken nefesinizin bazen durakladığını söylüyorsa ve gün içinde kendinizi  uykulu ve yorgun hissediyorsanız, sizde “uyku apnesi” olabilir.

Devamını Oku

Göz Kapağı Cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi


Göz kapaklarındaki fazla deriyi uzaklaştıran ve göz kapaklarındaki sarkmayı gideren bir operasyondur. Yaşlanma ile üst göz kapağındaki deri fazlalaşır, buradaki yağ dokusu öne doğru fıtıklaşır.

Devamını Oku

Yüz Germe Operasyonları (Facelift)

Yüz Germe Operasyonları (Facelift)


Yüz germe veya yüz kaldırma; yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaları, kırışıkları gererek ve asarak gidermeye yarayan cerrahi bir yöntemdir.

Devamını Oku

Anjiografi

Anjiografi


Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine damarların görünür hale gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, özel röntgen cihazları yardımıyla DSA adı verilen filmler elde edilir.

Devamını Oku

Kalp Ritm Kaydı (Holter Monitoring)

Kalp Ritm Kaydı (Holter Monitoring)


Ambulatuvar kalp ritm kaydı çeşitli kalp hastalıklarındaki elektrokardiyogram (EKG) değişikliklerinin saptanmasında sık olarak kullanılan, invaziv olmayan bir tanı yöntemidir.

Devamını Oku

Ekokardiografi

Ekokardiografi


Ultrason, insanın işitemediği frekanstaki ses dalgasını denir. Kalbin bu ultrason dalgaları kullanılarak görüntülenmesi Ekokardiografi olarak adlandırılmaktadır.

Devamını Oku

Eforlu EKG

Eforlu EKG


Koroner kalp hastalığının tanısındaki önemli testlerden biri de EGZERSİZ TESTİ' dir. İstirahat halinde çekilen elektrokardiyogramlar bazen (EKG) gerekli olan bilgileri sağlamayabilir.

Devamını Oku

EKG Nedir?

EKG Nedir?


EKG nedir?
Cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı ile grafik olarak kalbin elektriksel aktivitesini (kalbin ritmini, frekansını, kalp atışlarının ritmini, yayılmasını ve reaksiyonun tekrar yok olması) kaydeden bir cihazdır.

Devamını Oku

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?


Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur, bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır, ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez.

Devamını Oku

Kan Yağları

Kan Yağları


Kan Yağları Yüksekliğinde Tedavi Gerekli Mi?
Kan yağları kolesterol ve trigliserid olmak üzere 2 grupta toplanır.

Devamını Oku

Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Tedavisi


Keratokonus;  Kornea gözümüzün en ön tarafındaki saat camına benzeyen saydam tabakaya verilen isimdir. Kornea tabakası gözün birinci optik tabakası olduğu için görme kusurlarından birincil olarak sorumludur.

Devamını Oku

Göz Kuruluğu Testleri

Göz Kuruluğu Testleri


Kuru Göz Testleri; Gözyaşı kalitesini ve sekresyon miktarını ölçmek ve gözyaşı yetersizliği hakkında bize fikir veren testlerdir. Muayene ortamında kolayca ölçülebilir testlerdir.

Devamını Oku

Renk Görme Testleri

Renk Görme Testleri


Görme organımız olan göze giren uygun dalga boylarındaki ışık enerjisi, öncelikle gözün mercek sistemi tarafından görme reseptörlerinin yoğun olarak bulunduğu gözün retina kısınma odaklaştırılır.

Devamını Oku

Pakimetri

Pakimetri


Gözümüzün en dıştaki saydam tabakasının (kornea) kalınlığının ölçülmesi işlemi bu cihazla gerçekleştirilir.

Devamını Oku

Bebek ve Çocuk Muayenesi

Bebek ve Çocuk Muayenesi


 

Devamını Oku

OCT (Optik Koherens Tomografi)

OCT (Optik Koherens Tomografi)


OCT, düşük enerjili lazer ışınları kullanılarak gözün retina tabakasının ve görme sinirinin kesit kesit yüksek çözünürlükte taranmasıdır.

Devamını Oku

Argon Lazer Tedavisi

Argon Lazer Tedavisi


Lazer tedavisinin amacı mevcut görme gücünün korunmasıdır.

Devamını Oku

Göz Tembelliği ve Nörovizyon Tedavi

Göz Tembelliği ve Nörovizyon Tedavi


Tıpta ambliyopi olarak adlandırılan göz tembelliği, her iki gözde birden veya gözlerden birindeki görme keskinliğinde %20 ya da daha fazla azalma olmasıdır.

Devamını Oku

Tüberküloz (Verem)

Tüberküloz (Verem)


% 98 oranında ‘micobacterium tüberkülosis’ adı verilen mikroorganizma ile oluşan iltihabi bir hastalıktır. Vücuttaki tüm organları tutabilir. Solunum yolu ile vücuda alındığından en sık tutulan organ akciğerlerdir.

Devamını Oku

Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri


Dünyada en sık görülen kanser türüdür. Her yıl görülme sıklığı %0,5 oranında artmaktadır. Etken temel olarak sigaradır.

Devamını Oku

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)


Sigaranın neden olduğu, tam olarak geri dönüşümsüz hava yolu daralması ile karakterize, ilerleyici bir hastalıktır. Kronik bronşit ve amfizem denilen 2 tanımı içerebilir.

Devamını Oku

Bronşiyal Astım

Bronşiyal Astım


Hava yollarının değişik uyaranlara karşı duyarlılığının artması sonucunda, geri dönüşümlü hava yolu daralması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Alerjik ve alerjik olmayan 2 tipi mevcuttur.

Devamını Oku

Karotis Arter Cerrahisi

Karotis Arter Cerrahisi


Karotis arteri (şah damarı) boyunun iki tarafında bulunan ve ana atardamardan beyine kan akımını sağlayan damardır. Bu damarın darlık ve tıkanıklıkları bu hastalık gurubunda yer alır.

Devamını Oku

Varis Cerrahisi

Varis Cerrahisi


Varis bacaklardaki toplardamarların genişlemesi durumuna verilen isimdir. Toplumda her 5 kişiden biri bu hastalığa adaydır. Toplardamarlar bacaklardan kalbe kirli (venöz kan) kanın taşınmasında rol oynar.

Devamını Oku

Hemodiyalize Yönelik Girişim ve Ameliyatlar

Hemodiyalize Yönelik Girişim ve Ameliyatlar


Bu işlemler kronik böbrek yetmezliği hastası olup hemodiyaliz bağımlısı olan hastalara uygulanan ameliyatlardır. Amaç hemodiyaliz sırasında daha rahat damar yolu girişimi sağlanmasıdır.

Devamını Oku

Port Kateter İşlemleri

Port Kateter İşlemleri


Kemoterapi gören hastalara daha rahat damar yolu girişimi amacı ile yapılan işlemlerdir. Omuz veya boyun bölgesinden takılır.

Devamını Oku

Epilepsi Nedir?

Epilepsi Nedir?


Epilepsi beyindeki bazı hücre gruplarında zaman zaman aktifleşen sinyal anormalliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamını Oku

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir?


Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Devamını Oku

Aksesuar Naviküler Kemik Sendromu

Aksesuar Naviküler Kemik Sendromu


Ayakta Naviküler kemik adı verilen kemiğin iç ve arka tarafında fazladan kemik olmasına verilen addır.

Devamını Oku

Aşil Tendiniti

Aşil Tendiniti


Ayakta topuk arkasında ağrı ile karekterize aşil tendonu, aşil tendon kılıfı ve tendon arkası destekleyici keseciği (bursa) ilgilendiren patolojileri ilgilendiren bir hastalıktır.

Devamını Oku

Meme Sağlığı

Meme Sağlığı


Meme kanseri günümüzde sıklığı oldukça artmıştır ve özellikle batılı toplumlarda akciğer kanseri ile beraber kadınlarda en sık görülen 2 kanserden biridir.

Devamını Oku

Diz Protezi

Diz Protezi


Protez ilaç, diz içi enjeksiyon ve fizik tedaviye cevap vermeyen kireçlenmelerde diz artroskopisinden ve yönlendirme ameliyatlarından yarar görmeyeceği düşünülen ya da daha önce bu operasyonları geçirdikten

Devamını Oku

Migren

Migren


Migren Nedir? 
Migren ağrısı genellikle başın bir bölgesinde, bazen de tümünde olan şiddetli, zonklayıcı baş ağrısı olarak tarif edilir. Genellikle ışığa ve sese aşırı hassasiyet ve bulantı da eşlik eder.

Devamını Oku

Felç (inme-stroke)

Felç (inme-stroke)


Felç Nedir?
Felç (stroke-inme) beyni besleyen kan damarlarının ani olarak tıkanması veya bu damarların yırtılarak beyin dokusu içine kanaması ile ortaya çıkan bir tablodur.

Devamını Oku

 Periferik Damar Bypass Cerrahisi

Periferik Damar Bypass Cerrahisi


Periferik Damar Hastalıkları
Sıklıkla bacak damarları için kullanılan bu tanımlama kollar ve bacakları besleyen atardamarların ateroskleroza  bağlı olarak daralması veya tıkanması durumudur.

Devamını Oku

Konjenital Kalp Cerrahisi

Konjenital Kalp Cerrahisi


Konjental kalp hastalıkları; doğumsal olarak gebelik sırasında oluşan hastalılardır. Özellikle gebeliğin erken döneminde kalbin herhangi bir bölümünde, odacıklarında,

Devamını Oku

Aort Cerrahisi

Aort Cerrahisi


Aort; kalpten çıkan ana atardamara verilen isimdir. Aort kalpten pompalanan kanın organlara dağıtılmasını sağlar. Bu atardamarda sıklıkla anevrizma (balonlaşma, genişleme) ve diseksiyon

Devamını Oku

Koroner Arter Bypass Cerrahisi

Koroner Arter Bypass Cerrahisi


Koroner arter hastalığı kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması durumudur. Bu durumda kalbin ihtiyacı olan kan akımı azalacak ve bazı sorunlar çıkacaktır.

Devamını Oku

Gebelik Diyabeti

Gebelik DiyabetiGebelik diyabeti, diğer adıyla gestasyonel diyabet gebelik öncesi dönemde bilinen şeker hastalığı olmayan kişilerde gebelik sürecinde kan şekerinin yüksek seyretmesidir. Son yıllarda toplumda şeker hastalığı görülme sıklığının artmasına paralel olarak gebelik şekeri de sık görülmeye başlanmıştır.

Devamını Oku

Göz Ultrasonografisi

Göz Ultrasonografisi


Göz Ultrasonografisi
Göz Ultrasonu ses dalgaları yardımıyla göz yapılarının incelenmesidir. Özellikle yoğun katarakt veya göz içi kanaması gibi durumlarda, vitreus ve retinanın (görme tabakası) incelenmesini sağlayan,

Devamını Oku

Bilgisayarlı Görme Alanı

Bilgisayarlı Görme Alanı


Görme Alanı
Gözlerin tek tek görme alanını ölçen bir test olup günümüzde bilgisayarlı görme alanı cihazları ile yapılmaktadır.

Devamını Oku

Göz Anjiografisi

Göz Anjiografisi


Fundus Floresein Anjiografi (FFA) gözün retina tabakası ve damarlarının floresein (floresan veren bir madde) yardımı ile dijital fotoğraflarının çekilerek incelenmesidir. Özellikle şeker hastalığına ve hipertansiyona bağlı retinopatide,

Devamını Oku

Optik Biyometri

Optik Biyometri


Katarakt Ameliyat planlanlamasında yüksek teknoloji Optik Biometri 
Katarakt ameliyatı sonrası sağlıklı görmenin sağlanması göz içine konacak merceğin numarasının hatasız saptanması ile mümkündür. 

Devamını Oku

Diyabetik Retinopati

Diyabetik Retinopati


 

Diyabetik Retinopati nedir?
Diyabetik retinopati şeker hastalığına bağlı göz hastalıkları içerisinde en sık görülenidir ve yetişkinlerde önemli bir görme kaybı sebebidir.

Devamını Oku

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı


Makula dejenerasyonu nedir? Sarı nokta hastalığı nedir?
Makula lutea (sarı nokta), retina tabakasında (ağ tabaka) görme hücrelerinden en yoğun bölge olup, aynı zamanda keskin ve kaliteli görmeyi sağlayan retina bölgesidir.

Devamını Oku

Göz Protez Uygulamaları

Göz Protez Uygulamaları


Protez Göz (takma göz) Nedir?
Gözü doğuştan olmayan veya cerrahi olarak alınmış olan hastalara kozmetik amaçla uygulanan protezlerdir. Bu protezlerin görme fonksiyonuna katkısı yoktur.

Devamını Oku

Göz Tembelliği

Göz Tembelliği


GÖZ TEMBELLİĞİ  (AMBLİYOPİ)

Tıpta   göz tembelliği olarak adlandırılan göz tembelliği, her iki gözde birden veya gözlerden birindeki görme keskinliğinde %20 ya da daha fazla azalma olmasıdır. 

Devamını Oku

Kontakt Lens

Kontakt Lens


Kontakt Lens Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?
Kontakt lens kornea üzerinde ne kadar paralel konumlandırılırsa hasta konforu da o kadar artar ve sorunlar en aza indirgenir.

Devamını Oku

SLT (Selektif Lazer Trabeküloplasti )

SLT (Selektif Lazer Trabeküloplasti )


GLOKOM (Göz Tansiyonu) Tedavisinde Güvenilir Yeni Bir Yöntem 
Glokom (göz tansiyonu) göz içi basıncının yükselmesi ile görme sinirinin bozulmasıdır.

Devamını Oku

YAG Lazer Tedavisi

YAG Lazer Tedavisi


YAG Lazer Tedavisi
Katarakt ameliyatı sonrası kesifleşen arka kapsülün açılması ve bazı glokom tiplerinin tedavisinde kullanılan lazer çeşididir.

Devamını Oku

Oküplastik Cerrahi

Oküplastik Cerrahi


Oküplastik Cerrahi
Bu birim; göz kapakları, gözyaşı yolları ve göz çukuru ile ilgili bozukluklarla ilgilenmektedir.

Devamını Oku

Gözyaşı Kanal Cerrahisi

Gözyaşı Kanal Cerrahisi


Göz sulanması
Gözyaşının normal üretilmesi ve göz yüzeyinden normal şekilde atılması net görme açısından oldukça önemlidir.

Devamını Oku

Pterjium Cerrahisi

Pterjium Cerrahisi


Pterjium halk arasında "gözde et büyümesi" şeklinde bilinir.

Pterjium sıklıkla açık havada güneşin uv ışınlarına ve tozlu – kuru ortamlara maruz kalanlarda görülür.

Devamını Oku

Şaşılık Cerrahisi

Şaşılık Cerrahisi


Şaşılık Nedir ?   
Şaşılık ya da göz kayması gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek farklı yönlere bakmasıdır.

Devamını Oku

Glokom Tedavisi ve Cerrahisi

Glokom Tedavisi ve Cerrahisi


Göz tansiyonu ya da halk arasında karasu adıyla da bilinen glokom dünyadaki körlük nedenlerinin %20 sini oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Sağlıklı Çocuk İzlemi

Sağlıklı Çocuk İzlemi


Gelişmiş toplumların geleceği çocukların sağlığı ve eğitimi ile birebir ilişkilidir. Çocuk sağlığı anne karnında başlar, daha sonra yenidoğan takibi ve sağlam çocuk izlemi ile devam eder.

Devamını Oku

Boyun Ağrıları Hakkında

Boyun Ağrıları Hakkında


Soru: Özgür Bey, bize boyun ağrıları ve boyun fıtıkları hakkında hastalarımız açısından önemini anlatabilir misiniz?

Devamını Oku

Katarakt Nedir ?

Katarakt Nedir ?


Katarakt, insan gözündeki kırıcı ortamlardan biri olan ve göze giren ışınların görme noktasında odaklanmasını sağlayan lensin (merceğin) saydamlığını kaybedip opaklaşması, buzlu cam görünümü almasıdır.

Devamını Oku

Kalp Kapak Cerrahisi

Kalp Kapak Cerrahisi


Kalp kapakçıklarında (aort, mitral, triküspit, pulmoner kapaklar) darlık veya yetmezlik  ortaya çıkması durumda yapılan ameliyatlardır. Kapaklardaki darlık veya yetmezlik durumunda kalbin verimli çalışması bozulur

Devamını Oku

Diyabet ve Göz

Diyabet ve Göz


Diyabet nedir ve toplumda ne sıklıkla görülmektedir?

Diyabet, vücutta glukoz metabolizmasının bozulması sonucu kan şekerinin yükselmesiyle kendini gösteren bir hastalık tablosudur.

Devamını Oku

Çoçuklarda Ateşlenme

Çoçuklarda Ateşlenme


Anneler ve babalar için çocuklarının ateşi, en çok endişe edilen durumların başında gelir. Bu nedenle ailelerin çocuklarını doktora götürmesinin en sık nedeni ateş yüksekliğidir.

Devamını Oku

 Zayıflama ve Vücut Şekillendirme

Zayıflama ve Vücut Şekillendirme


Genel şişmanlık, karın, kalça, bel, ve uyluk gibi bölgelerdeki istenmeyen yağ dokuları, meme, karın ve bacaklardaki sarkmalar kişide özgüven kaybına ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlar çözümsüz değildir. 

Devamını Oku