İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

Biyopsi ile prostatta erken tanı

Biyopsi ile prostatta erken tanı


Özel Tınaztepe Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. Serkan Demiryoğuran, prostat biyopsisi ile yapılan erken tanının hayati önem taşıdığını vurguladı. 

 


Op. Dr. Demiryoğuran, “Prostat kanseri erken dönemde yakalandığında ve doğru bir tedavi yöntemi uygulandığında tamamen ortadan kaldırılabiliyor” dedi. Günümüzde görülme yaşı giderek gençleşen ve erkeklerde en sık rastlanan kanser tipi olan prostat kanserinin erken tanı yöntemiyle önlenebileceğini anlatan Op. Dr. Demiryoğuran, prostat kanserinin prostat biyopsisi ile daha erken tanısının mümkün olduğunu belirtti. 


DÜZENLİ MUAYENE GEREKİYOR
Özellikle 45 yaşını geçmiş erkeklerin her yıl düzenli şekilde muayene ve PSA tahlillerini yaptırması gerektiğini kaydeden Op. Dr. Demiryoğuran, her kanser tipinde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanının hayati önem taşıdığını vurgulayarak şunları söyledi:
“Hastaya yapılan muayenelerde, PSA değerlerinde ve parmakla yapılan muayene sonuçlarında şüphe duyulduğunda bize daha kesin sonuç verecek biyopsi yöntemine başvuruyoruz ve prostattan parça alıyoruz. Alınan parçalar patoloji bölümünde değerlendirilerek kanser tanısı konur. Prostatın radyolojik olarak görüntülendiği MR veya tomografi yöntemleriyle prostat kanseri tanısı konulamaz. Kesin tanı biyopsiyle alınan parçaların patolojik incelemesiyle konur. Bu işlem, tüm dünyada standart uygulanan yöntemle yani 12 odaktan parça alınarak ultrason eşliğinde gerçekleştiriliyor. 15- 20 dakika süren bu işlem sonrası hasta hemen taburcu ediliyor.” 
Op. Dr. Demiryoğuran, erken dönemde prostat kanseri tanısı konulan hastalara radikal prostatektomi ameliyatı yapılarak hastaların kanserden tamamen kurtulmasının mümkün olabileceğini de sözlerine ekledi.