İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

Boyun omurilik kanal darlığı (Servikal spinal stenoz)

Boyun omurilik kanal darlığı (Servikal spinal stenoz)


Boyun omurilik kanal darlığı

(Servikal spinal stenoz)

Boyun omurları arasında  bulunan omurilik kanalının daralmasıdır. Doğuştan, ilerleyen yaşla kireçlenme ile, eklem ve bağların aşırı büyümesi ve kemikleşmesi ile oluşur. Genellikle 50 yaştan sonra görülür.

Klinikte kol ağrısı veya güçsüzlüğü gibi sinir kök bulguları yanında daha tehlikeli olan omurilik içyapısında değişikliğe (myelopati) neden olur. %30 ve  üzeri darlıkta bulgular ortaya çıkar. Kol ve bacaklarda güçsüzlük his kaybı bulguları ile ALS hastalığını taklit edebilir.

Tanı muayene ile birlikte yapılacak MR ile konur.

Tedavi boynun önünden veya arkasından yapılacak girişim ile cerrahidir, darlık tek seviyede ise boynun önünden girilerek cerrahi yapılabilir. Belde olduğu gibi boynun arkasından girilerek yapılan cerrahi girişimde boyun kemikleri arasında kayma veya kuğu boynu deformitesi yoksa vidalamaya (stabilizasyon ) gerek yoktur, yapılacak işlem omuriliği rahatlatma (kanal genişletme) operasyonudur.

Bası doğrudan omuriliğin üstüne olduğundan cerrahi müdahalenin geciktirilmesi  beldeki, kanal daralmasına  nazaran daha önemli ve tehlikelidir.