İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

 Zayıflama ve Vücut Şekillendirme

Zayıflama ve Vücut Şekillendirme


Genel şişmanlık, karın, kalça, bel, ve uyluk gibi bölgelerdeki istenmeyen yağ dokuları, meme, karın ve bacaklardaki sarkmalar kişide özgüven kaybına ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlar çözümsüz değildir. 

 

Vücutta genel yağlanma artışı obezite, yani şişmanlık olarak bilinir. Obezite hipertansiyon, kollesterol yüksekliği, diyabet (Tip 2), koroner kalp hastalığı, inme, safra kesesi hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, uyku bozuklukları ve hatta bazı kanserlerin (rahim, meme, barsak) oluşum riskini arttırmaktadır. Oluşumunda genetik etkenler, çevre, beyin kontrolü, ve alınan-harcanan kalori arası dengesizlik rol oynamaktadır.
Obezite ciddi bir toplum sorunudur ve tedavi edilmelidir. Bu tedavi tecrübeli bir ekip ile yapılmalıdır. Öncelikle obezitenin sebebi ortaya koyuımalı, altta yatan bir hastalık olup olmadığı incelenmelidir. Tiroit yetersizliği (hipotiroidi), üreme hormonlarının yetersizliği (hipogonadizm), böbreküstü bezinin fazla kortizon salgılaması (Cushing Sendromu) gibi çeşitli hastalıklar obeziteye neden olabilir. 

Kullanılan çeşitli ilaçlar, beslenme bozukluğu (aşırı yeme/yanlış beslenme), hareketsiz yaşam ve genetik yatkınlık da obeziteye neden olabilir. Kilo fazlalığı olan birey öncelikle bu nedenler yönünden incelenmelidir. 

Neden ortaya koyulduktan sonra tedaviye geçilir. Obezitenin tedavisinde eğitim ve davranış tedavisi, diyet uygulanması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve ilaç tedavisi mevcut seçeneklerdir. Önemli olan bu tedavilerin uzman doktorlar kontrolünde yapılmasıdır. Bilinçsizce yapılan "mucize!!" diyetlerin vücuda faydası değil zararı olacağı akııdan çıkarılmamalıdır.

Vücudun sadece belli yerlerinde ortaya çıkan bölgesel yağlanma ise kişinin sosyal Bölgesel incelmede aktif egzersizler ve pasif- jimnastik etkili yöntemlerdir. Seanslar içinde incelme sağlanır. Daha etkili bir yöntem ise günümüzde popüler olan LPG Endermologie'sidir. Bu yöntem emme ve dönme hareketlerini birlikte kullanarak deri ve deri altı dokulara negatif basıncın uygulandığı bir masaj metodudur. 

LPG ile hem bölgesel incelme sağlanır, hem de selülitler ortadan kaldırılır. Genellikle istenen sonuca ulaşmak için 15-20 seanslık bir tedavi yeterli olmaktadır. Vücut şekillendirmede daha etkili bir yöntem de estetik cerrahidir. Doğrudan istenen sonuca yönelik yapılan müdahaleler ile istenen vücut hatları elde edilebilmektedir.

Bu amaçla karın, bel, kalça ve uyluk gibi bölgelerden fazla yağ dokusu liposuction teknikleri ile liposhaping, Liposculpturing, suction-assisted lipectomy ve lipoplasty gibi değişik terimler kullanılmaktadır uzaklaştırılarak vücut konturu kolaylıkla düzeltilmektedir. Ameliyat vücut kıvrımlarına saklanan birkaç adet 0.5 cm boyunda deliklerden yapıldığı için dikkat çeken bir iz bırakmaz. Tekniğin en önemli avantajı; bölgesel yağ hücre sayısının azaltılması sayesinde ileri dönemde kilo alınması durumunda vücut hatlarının ameliyat öncesi dönemdeki kadar rahatsız edici olmayacağıdır. 

Vücuttaki sarkmalar da estetik müdahaleler ile ortadan kaldırılabilmektedir. Memedeki sarkma, meme dikleştirme ameliyatı ile ortadan kaldırılmakta ve daha diri bir görünüm elde edilmektedir. Özellikle karın bölgesindeki sarkma ve çatlaklar da karın germe ameliyatı ile düzeltilebilmektedir. Bu teknik ile hem elastikiyetini kaybederek sarkan deri ve altındaki fazla yağ dokusu uzaklaştırılır, hem de gebelik nedeniyle gevşeyip zedelenen karın duvarı toparlanarak daha düz ve gergin bir karın oluşturulabilmektedir. Benzer yöntemler kollarda ve bacaklardaki sarkmalarda da başarıyla uygulanabilmektedir. Tüm Estetik Cerrahi girişimlerinde olduğu gibi vücut şekillendirme ameliyatları da vücut görünümünde hızlı bir değişim yaratmaktadır. Elde edilen değişim kişiyi fiziksel rahatsızlıklarından kurtardığı gibi kendine olan özgüvenini arttıracaktır. Ancak bu ameliyatların zayıflatmak için değil, vücut hatlarını düzeltmek için yapıldığı akııdan çıkarılmamalıdır. Obezite ve bölgesel yağlanmada çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu sorunlardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak ve daha kalıcı bir sonuç elde etmek için önemli olan; uzman bir ekip kontrolünde ve kararlılıkla mücadele edilmelidir.