İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

Malformasyon Ultrasonografisi

Malformasyon Ultrasonografisi


Tınaztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü konsültan hekimi Prof. Dr. Serkan Güçlü; Ayrıntılı ultrasonografi, düzey II ultrasonografi, halk arasında renkli ultrason ve dört boyutlu ultrason gibi adlarla anılan bu muayene gebeliğin 18-22. haftaları arasında yapılan bir ultrasonografik incelemedir. 

 

Bu incelemede sistematik bir şekilde 

 

"BEBEĞE AİT BAŞ, BEYİN, YÜZ, BOYUN, TORAX, KALP, BÜYÜK DAMARLAR, ABDOMİNAL DUVAR, MİDE, BÖBREKLER, MESANE, OMURGA, İSKELET, KOLLAR, ELLER, BACAKLAR, AYAKLAR" gibi yapılar anomali bulguları açısından değerlendirilir.

Bebekte burun kemiğinde kısalık ya da yokluk, ense pilisinde sıvı birikimi, beyin içinde kist olup olmaması (choroid pleksus kisti), beyin omurilik sıvısının dolaştığı alanlarda sıvı genişlemesi (ventrikülomegali), kol ve uyluk kemiklerinde kısalık, böbreğin idrar toplanan alanlarında genişleme (pyelektazi), çift olması gereken göbek kordonu atardamarının tek olması (tek umbilikal arter), kalpte bÜyÜk delikler (ventrikÜler septal defekt), ayaklarda topuğun çıkıntılı olması (rocker bottom) ve içe dönÜklÜk (club foot)gibi kromozomal anomalilere eşlik edebilecek bulguların değerlendirilmesi yapılır.


Randevu İçin Bize;
0 (232) 463 45 55 ve 0 (532) 356 53 71 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Acil Durumlar İçin;
0 (232) 454 1414 Dahili (2400) ve 0 (532) 356 53 71 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma : 09:00 - 17:00 | Cumartesi : Sektreterlik ile görüşünüz , Pazar : Kapalı.