İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

 Periferik Damar Bypass Cerrahisi

Periferik Damar Bypass Cerrahisi


Periferik Damar Hastalıkları
Sıklıkla bacak damarları için kullanılan bu tanımlama kollar ve bacakları besleyen atardamarların ateroskleroza  bağlı olarak daralması veya tıkanması durumudur.

 

Bu darlık veya tıkanma durumunda bacaklara giden kan akışı azalacağından bacaklarda ağrı ve kramp tarzında şikayetler ortaya çıkar.

Sigara, şeker hastalığı, hipertansiyon ve damar tutulumu yapan bazı hastalıklar en sık rastlanılan nedenlerdir. Hastalık teşhisi dopler USG veya anjiografi ile teşhis edilir.
 
Tedavi
Damar darlığı veya tıkanıklığı durumunda hastalığın yerine göre ameliyat veya stent yerleştirme yöntemleri tedavide uygulanır. Kısa ve basit darlıklarda darlığın olduğu yere stent yerleştirilebir. Fakat daha uzun darlık veya tam tıkanıklıklarda cerrahi yöntemler uygulanır.
Cerrahi yöntemde tıkanıklığı olduğu yerin öncesinden, tıkanıklığın ilerisine damar köprülemesi (bypass) yapılır. Bypass’ta ya hastanın kendi damarı yada suni damar kullanılır. Ortalama yatış süresi 3-5 gün arası değişebilmektedir.
 
Ameliyat Sorası Yaşam
Bu hasta grubu ileri düzey ateroskleroz hastası olduğundan ameliyattan sonrada koruyucu tedavinin idamesi önemlidir. Sigaranın kesilmesi, şeker hastalığının kontrolü, hipertansiyon kontrolü, kolesterol ve antiagregan (pıhtılaşmayı önleyici, kan sulandırıcı) tedavinin devamı önemlidir.