İzmir Özel Tinaztepe Hastanesi

Sağlık Köşesi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)


Sigaranın neden olduğu, tam olarak geri dönüşümsüz hava yolu daralması ile karakterize, ilerleyici bir hastalıktır. Kronik bronşit ve amfizem denilen 2 tanımı içerebilir.

 

Kronik bronşit tanısı tamamen hasta bilgileri ile konulur. Birbirini izleyen 3 ayın çoğu gününde öksürük ve balgam çıkarma kronik bronşit tanısı için yeterlidir. Amfizem patolojik bir tanı olup akciğer dokusunun hasarlanması ile giden bir hastalıktır. Yani KOAH’da kalıcı hava yolu daralması ve akciğer dokusu harabiyeti genellikle birlikte olmaktadır.
 
KOAH Amerika’daki ölüm nedenleri arasında  4. sıradadır ve önümüzdeki yıllarda sıklığı ve ölümcüllüğünün artması beklenmektedir.
 
KOAH hastalığında % 90 etken sigara içimidir. Sigara kullanımının devamı durumunda hastalığın gidişi ağır ve ölümcüldür. Sigara yanında hava  kirliliği, mesleki kimyasal ve inorganik toz teması, alkol, çocuklarda pasif sigara içimi ve bazen de genetik olarak ortaya çıkabilir.
 
Hastalar, sürekli, giderek atan ve tam olarak rahatlamayan nefes darlığından şikayetçidirler. Genellikle öksürük ve balgam çıkarma bu şikayetlere eklenirler. Nefes darlığı başlangıçta özellikle efor ile belirgin iken giderek günlük hayatın içine girer ve günlük hareketlerde bile (örn: tuvalete gitme, banyo yapma vs.) hastalar nefes alamaz hale gelebilirler.  
 
KOAH’lı hastalarda aynı zamanda kalp krizi, kalp ritmi bozuklukları, inme, damar tıkanıklıkları ve akciğer kanseri riski de artmıştır.
 
Tanı için Göğüs Hastalıkları Uzmanı muayenesi ve gerekli görüntüleme yöntemleri ile beraberinde mutlaka solunum fonksiyon testi yapılmalıdır. Tedavide uzman hekimin uygun gördüğü nefes açıcı ilaçlar hastaya uygun biçimde seçilmeli ve hastalar mutlaka bir hekimin kontrolünde olmalıdır.